قفل کردن سلول های دلخواه در اکسل

علاوه بر به کار بردن کلمه رمز برای حفاظت از پرونده هایتان . اکسل ویژگی هایی را برای حفاظت از کار - یعنی حفاظت از کتابچه های کار . ساختار کتابچه های کار . خانه های کاربرگ . به صورت انفرادی . اشیا گرافیکی . نمودارها . سناریوها و پنجره ها و غیره و...... که مانع دسترسی و یا ویرایش آنها توسط افراد غیر مجاز می گردد  ارائه می هد . و نیز این امکان را فراهم می سازد که بتوانید عملیات خاص ویرایش را بر روی برگه های حفاظت شده انجام دهید .
بنا به طور پیش فرض . اکسل از کلیه خانه های کاربرگ و نمودار ها حفاظت می کند . ولی این حفاظت غیر فعال می باشد .

تصویر زیر را در نظر بگیرید :همانطور که ملاحظه می کنید تصویر بالا قسمتی از یک لیست حقوق و دستمزد میباشد . که در آن برای محاسبه اقلامی مانند مزد ماهانه . و یا جمع حقوق و مزایا از فرمول استفاده شده است . حال اگر شما قصد داشته باشید که از این سلولها حفاظت کنید  بدین معنی که فرمول های استفاده شده در این کاربرگ نمایش داده نشوند . و کاربران با کلیک بر روی سلول هایی که در آنها از فرمول استفاده شده است قادر نباشند فرمول استفاده شده را ببینند و یا آنها را ویرایش کنند .

برای انجام این کار به ترتیب زیر عمل کنید :

 1- ابتدا با استفاده از Ctrl+A تمام سلول های کاربرگ را انتخاب کنید .

2- سپس بر روی کاربرگ کلیک راست کنید . و گزینه Format Cells  را انتخاب نمایید .

3- در پنجره Format Cells  بر روی سربرگ Protection کلیک کنید و تیک گزینه Locked را غیر فعال کنید و بر روی OK کلیک نمایید .

4- سلولهایی که حاوی فرمول هستند را انتخاب کنید و دوباره مرحله 3 را انجام دهید . ولی در این مرحله تیک گزینه Locked  را فعال کنید .

5- بر روی تب Review کلیک کنید . و بر روی گزینه Protect Sheet کلیک کنید .

6- در پنجره Protect sheet به جز گزینه ُSelect Lock Cells تیک تمام گزینه ها را فعال کنید و رمز عبور خود را وارد نمایید .


7- در پنجره بعدی هم رمز عبور خود را دوباره وارد کنید و بر روی Ok کلیک کنید .


بعد از انجام این مراحل خواهید دید که قادر نخواهید بود سلولهایی که حاوی فرمول هست را انتخاب کنید .

/ 4 نظر / 20997 بازدید
emretall

سلام آرام [لبخند] خوب هستید ؟ دوباره اومدم ممنون از وبلاگ مفید و کاربردیتون.استفاده کردم قبلا هم بهتون سر زده بودم .... توی پیوند وبلاگم قرار دارید و همیشه در دسترس ... [گل]صمیمانه ممنون توام.[گل]

عبدالله نوری

می خواستم بدانم چه روشی وجود دارد که من بتوانم یک ستون را با استفاده از کلید ترکیبی ctrl+eبه ستون مجاور کپی کنم . ممنون میشم توضیح دهید

پرستو

وقتی کارتکس محاسبه کارکرد و اضافه کاری در اکسل را باز میکنم میگه پسورد میخواد همه کارهایی هم که گفتین رو کردم ولی نشد

شهاب

دستت درد نكنه